A prevenció fontossága az óvoda és az iskola közötti átmenet időszakában

2019.05.17.
A prevenció fontossága az óvoda és az iskola közötti átmenet időszakában

2019. május 10-én az ELTE TÓK Neveléstudományi Tanszék oktatói és a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat szakemberei együttműködésben szimpózium előadást tartottunk.

Az előadás címe:

A prevenció fontossága az óvoda és az iskola közötti átmenet időszakában

A szimpózium vezetője:

Golyán Szilvia

A szimpózium előadói:

Böddi Zsófia,
Dombóvári Ildikó Szilvia,
Golyán Szilvia,
Serfőző Mónika,
Svraka Bernadett

Az előadások témai nagyon aktuálisak voltak, melyek az óvoda és az iskola közötti átmenet képességszűrési és terápiareleváns, prevenciós eljárásaira hívták fel a figyelmet:

  • A kisgyermekkori intézményváltás (óvoda és iskola közötti átmenet) hazai problémaköre
  • Ötéveskori motoros és kognitív funkciók szűrővizsgálata az óvoda-iskola átmenet fókuszában
  • A logopédiai szűrések rendszerének szerepe az óvoda és iskola közötti átmenet során
  • A preventív kognitív képességfejlesztés relevanciája

Magyarországon több „jó gyakorlat” is létezik az óvodás nagycsoportosok képességszűrésére, de nincs egységes mérőrendszer. Erre példaként szolgál Budapest több kerületének nagycsoportos komplex szűrési eljárása. Az összeállított tesztsorozat felvétele, és a megfigyelések által feltárul a gyermekek képességeinek szintje, érzelmi és szociális jellemzői. A felmérések mellett a szűrések során az intervencióra vonatkozó (pl. óvodában végezhető, szakszolgálatban történő fejlesztés, szakértői vizsgálat, orvosi vizsgálat) javaslatok is megfogalmazódnak.

Több évre visszamenőleg rendelkezünk adatokkal a logopédiai szűrőeljárások és a kiegészítő vizsgálatok (mozgás, és kognitív) területeiről. Következtetéseinkkel világítottunk rá az egyes képességterületek átstrukturálódására, és a preventív terápiás folyamatok fontosságára.