Továbbképzés német nemzetiségi és műveltségterületi óvodapedagógusok számára

Interkulturális érzékenyítés a német nemzetiségi óvodákban és a nemzetiségi iskolák alsó tagozatán

2022.05.23.
Továbbképzés német nemzetiségi és műveltségterületi óvodapedagógusok számára

Az ELTE TÓK Idegen Nyelvi- és Irodalmi Tanszék Német Szakcsoportja 2022. május 13-án rendezte hagyományos tavaszi továbbképzését német nemzetiségi óvodapedagógusok és német műveltségterületi-, valamint német nemzetiségi tanítók számára „Cultural Awareness - interkulturelle Sensibilisierung in der ungarndeutschen Elementar- und Primarbildung” („Cultural Awareness - Interkulturális érzékenyítés a német nemzetiségi óvodákban és a nemzetiségi iskolák alsó tagozatán”) címmel.

A workshopok a nemzetiségi kultúra, a népismeret, az országismeret, a német nemzetiségi gyermekirodalom, a nemzetiségi néptánc és a német ritmusjátékok témakörét érintették. Dr. habil. Márkus Éva dékán megnyitó szavai után Radvai Teréz (ELTE TÓK) bevezető előadásában a Cultural Awareness elméleti alapjait vázolta fel, valamint kézhez kapták a résztvevők azt a kvízt, amely játékos feladatsorban foglalta össze a nap során felmerülő témákat. A megoldók között a program végén kortárs szerzők, Christina Arnold és Josef Michaelis értékes nemzetiségi könyveit sorsolták ki. Györgypál Csilla az Élő hagyomány című workshopjában saját fejlesztésű népismereti témájú módszertani eszközöket mutatott be, melyeket a résztvevők nagy érdeklődéssel próbáltak ki.  Dorothee Lehr-Balló (ELTE TÓK) a ritmusjátékok világába vezette be a csoportot. A Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) oktatási referense, Scherzinger Mária workshopjában a nemzetiségi gyermekirodalom feldolgozási lehetőségeit mutatta be. A résztvevők eljátszották, kipróbálhatták a mozgásos, játékos feladatokat. Az országismeret integrálásának lehetőségeiről az általános iskola 1-6. osztályában Baloghné dr. Nagy Gizella (ELTE TÓK) tartott elméleti összefoglalót, és hasznos ötletekkel illusztrálta a téma gyakorlati megvalósíthatóságát. Winhardt Ildikó témája a nemzetiségi néptánc volt. Értékes elméleti bevezető után táncokat tanított saját hangszerén kísérve az éneklő csoportot.

A kollégák mosolya, lelkes, aktív részvétele jól mutatta, hogy a szakmai tartalmak is átadhatók motiváló, örömszerző módszerekkel. A játékos, mozgásos feladatok az óvodás és kisiskolás korosztály körében bizonyítottan hatékonyak, de az idősebb korosztály nyelvfejlesztésében is helyet érdemelnek.

A rendezvényről visszaérkező pozitív visszajelzések jó alapot adnak a jövő tanév tavaszi félévében történő folytatáshoz. - Köszönjük az előadók színvonalas munkáját és a kollégák aktív, támogató részvételét!

 

Fényképek

Fényképek

0

/

0

0

/

0