Beszámoló - karantén edition

2020.08.26.
Beszámoló - karantén edition

A 2019/20-as tanév tavaszi szemesztere senkinek sem volt zökkenőmentes, nem volt ez másképp a kiutazott Erasmus hallgatókkal sem. Mint sok minden mást, az ő terveiket is kettétörte a vírushelyzet, sokan már a korai szakaszban hazajöttek, de voltak, akik kint élték meg a karantént.

Egy kérdőív segítségével megkérdeztem a hallgatókat, ők hogyan élték meg ezt a nehéz időszakot, hazajöttek-e, maradtak-e, milyen tapasztalataik voltak.

A tavaszi félévben 15 hallgató vett részt Erasmus mobilitáson, ebből 4 hallgató teljesen megszakította a mobilitását a koronavírus kezdetén, hazatértek és visszakapcsolódtak az itthoni oktatásba. 11 hallgató folytatta tovább a mobilitását online, akár helyben, akár itthonról.

A hallgatók Hollandiába, Dániába, Ausztriába, Olaszországba, Spanyolországba, Portugáliába és Finnországba nyerték el az Erasmus ösztöndíjat, és bár rövid volt az idő, melyet ott tölthettek, a fogadó egyetemeikről csak pozitív véleményt tudtak mondani. Márciusban azonban elérkezett a döntés ideje: maradjanak, vagy jöjjenek haza? A 11 hallgatóból 7 jött végül haza, 4-en úgy döntöttek kint töltik a karantént (ezeken a területeken nem volt olyan magad a fertőzés veszélye).

Bár nagyon sajnálatos, hogy így alakult ez a félév, a hallgatók többsége nem bánta meg a hazajövetelt, mert úgy érzik, jobb volt a családdal együtt tölteni ezt az időt, mint távol, bizonytalanul.

A külföldi egyetemek online oktatásra való átállásáról eltérő véleménnyel vannak a hallgatók. Voltak egyetemek, ahol könnyen ment, mert már eleve alkalmazzák ezt az oktatási formát, de akadt olyan is, ahol nagy gondot okozott, mert gyakorlatra épülő oktatásuk miatt nem tudtak egy adott témát a gyakorlatban bemutatni. Egyes egyetemeken az online oktatás új és kezdetleges volt, így itt főként beadandó feladatokkal oldották meg a teljesítést. Összességében tekintve a hallgatók úgy vélik, hogy az egyetemek helyt álltak és mindenben a rendelkezésükre álltak, legyen az oktatási kérdés vagy támogatás nyújtása (pszichológiai tanácsadás, vagy csak a koordinátorral váltott egy két kedves szó).

Az élet többnyire ugyan úgy zajlott, mint itthon: a turisták egyszer csak eltűntek, a városok és a boltok kiürültek. A kint maradt hallgatók ettől függetlenül nem bánták meg, hogy maradtak, mert egyes országokban lazábban kezelték a helyzetet, mint pl. itthon. Ennek eredményeként sok időt tudtak együtt tölteni társaikkal a kollégiumban, melyet mindenképpen pozitívabb élménynek tekintenek, mintha a szobájukba zárva töltötték volna ezt a nehéz időszakot.

Az oktatásba visszacsatlakozott hallgatók is úgy vélik, pozitívan jöttek ki döntésükből. Természetesen itt is adódtak nehézségek a hirtelen megváltozott helyzet miatt (legyen az a vírus, vagy hogy hirtelen még is csak jelen van a hallgató), de az oktatók és a Tanulmányi Hivatal is rugalmasan kezelte a helyzetüket.

Arra a kérdésre, hogy ha újra csinálhatnák a mobilitást a többség igennel válaszolt. Reméljük a soron következő Erasmus jelentkezés alkalmával (2021. február) viszont láthatjuk nevüket a jelentkezettek között.

 

A TÓK-on vendégeskedő Erasmus hallgatóknak a 95%-a hazatért március-április folyamán, viszont egy hallgatót leszámítva mindenki teljesítette online az órákat és a vizsgákat (említett hallgató megszakította a mobilitását és inkább otthon teljesítette a félévét). Az őket tanító oktatóktól úgy értesültem, hogy a kialakult helyzet ellenére nagyon szépen helyt álltak, mely az eredményeiken is látszik.

Sajnos a 2020/21-es tanévre mind a kiutazó, mind a beérkező hallgatók létszáma megcsappant, mely sajnálatos ugyan, de lehet, hogy egy kisebb könnyebbséget is jelent a még mindig fennálló vírushelyzet miatt. Bízzunk benne, hogy a 2021/22-es tanévre visszaáll a rend és újra élvezhetik a hallgatók az Erasmus nyújtotta kalandokat.
 

Romanoczki Ildikó
Erasmus koordinátor

Fényképek

Fényképek

0

/

0

0

/

0