Goda Rebeka - Freiburg, Németország

2020.02.10.
Goda Rebeka - Freiburg, Németország

Ország: Németország

Város: Freiburg

Fogadóintézmény: Evangelische Hochschule Freiburg

Ösztöndíj: Erasmus

Ösztöndíjas időszak: 2019.09.30. – 2020.01.24.

Régóta foglalkoztatott az erasmus gondolata, de mindig találtam valami kifogást, ami miatt nem léptem meg, de végül, az utolsó félévem előtti időszakra beadtam a jelentkezést. Visszagondolva örülök, hogy nem hagytam ki ezt a lehetőséget.
Kezdetben adódtak nehézségek, pl. a szálláskeresés valóban nehéz volt, mivel kollégiumi szálláshelyet kevesebb, mint fél évre nem tudtak biztosítani, valamint főleg fiú lakótársakat kerestek és legtöbben személyes találkozót kértek, mielőtt lakótársat választottak volna. A sok hirdetésre feladott keresésemre csak egy választ kaptam, de később kiderült, hogy már kiadták másnak a szobát, így alakult, hogy szállás nélkül utaztam ki és az első egy hetet egy hostelben töltöttem. Végül egy, az egyetemen dolgozó hölgy ajánlotta fel lakásuk egyik szintjét szállásként, ahol egész idő alatt lakhattam. Sokszor vacsoráztam együtt a házaspárral, akik magyar au-pairükről és magyarországi utazásukról is meséltek nekem.
Én vonattal utaztam ki Freiburgba, amit másnak is ajánlok a hosszú utazási idő ellenére, egyrészt környezetvédelmi okokból másrészt a gyönyörű a kilátás miatt, ami egész Ausztrián és Németországon keresztül elénk tárul.
Mivel az őszi félévben utaztam ki egy szemeszterre szóló tömegközlekedési jegyet vettem. Rengetegen közlekednek kerékpárral a városban, így ha valaki nem a városon kívül lakik, mindenképpen ajánlom, hogy szerezzen be egy biciklit, mert biztonságosan kiépített bicikliutak vannak mindenhol és a biciklikultusz a város része. De ha többet szeretne valaki kirándulni a városhoz közel előnyösebb, ha egy úgynevezett Semesterticket vesz, ami nem csak a városon belül jogosít fel minden tömegközlekedési eszköz használatára, hanem a város körzetében lévő helyekre is érvényes.
Kíváncsi voltam milyen a német oktatási rendszer. Azt tudtam, hogy teljesen más az itthonihoz képest, de érdekelt, hogy a felsőoktatásban a pedagógusképzés pontosan hogyan zajlik. A kinti egyetemen kisgyermekkortól kisiskoláskorig átfogóan tanulnak a hallgatók, és csak a képzés végén döntik el, hogy milyen irányban szeretnének elhelyezkedni, az itthonihoz képest, ahol kezdettől fogva külön karon tanulunk kisgyermeknevelő, óvódapedagógus vagy tanítóképző karon. Szakmai gyakorlatomat még itthon töltöttem, de egy napra belátást nyertem egy erdei óvoda működésébe, ahol rengeteg tapasztalatot és inspirációt szereztem.

Felmerülő nehézségként a két egyetem közti tárgyak ügyintézését és a felmerülő plusz költségeket nevezném meg.
Sajnos az egyetemre elég kevés külföldi erasmusos jött más országokból, ami főleg az őszi félév miatt volt, de ennek ellenére is sok emberrel megismerkedtem és összebarátkoztam.  Az emberek nagyon kedvesek és segítőkészek voltak egész idő alatt.