Kodu könyv

2019.04.01.
Kodu könyv
<< Vissza a Digitális Pedagógiai Tanszék oldalára
 

Megjelent az új könyvünk!

Sok szeretettel ajánljuk legújabb kódolós könyvünket, mely e-book formátumban ingyenesen letölthető az ELTE Reader-ből.

Ezúttal a Kodu programozását, illetve annak tanításáról olvashat minden kedves érdeklődő. 
A könyv tartalmaz egy teljes tematikát, unplugged játékok bemutatását és nyomtatható, a gépekre kitehető színes segédleteket. 

A könyv tábori, szakköri, de órai keretben is használható, részletes tematikát és módszertani leírást ad a padlórobotok utáni kódolási fázishoz. Ez is robot, még ha virtuális is!

Könyvünket felkért lektorunk, felejthetetlen kollégánk és jó barátunk, Dr. Farkas András egyetemi docens emlékének ajánljuk.

 

Ajánló:

A kódolás népszerűsége szinte napról napra nő. Szerencsére mind többen ismerik fel a kódolásnak a gondolkodás fejlesztésében betöltött szerepét. Kötetünkben az algoritmikus gondolkodás fejlesztésének egyik lépcsőfokát igyekszünk bemutatni. Az első lépcsőfok a konkrét cselekvésé, a játéké, a kódolás lépéseinek konkrét megvalósításáé, átéléséé. Amikor ezt a szintet átléptük, a gyerekek képessé válnak az elvonatkoztatásra, egy virtuális világ létrehozására és benépesítésére. Ez a Kodu, a virtuális robot világa.

A határ szó szerint a csillagos ég: a gyerekek az álmaikban elképzelt helyszíneket kelthetik életre, játékokat találhatnak ki, megoszthatják saját világaikat, érdeklődésüknek és gondolkodásuknak egyéni sajátosságaihoz illeszkedő személyes virtuális tereket építhetnek, és tevékenykedhetnek bennük.

Ennek az útnak a lépcsőfokait szeretnénk bemutatni ebben a kötetben úgy, hogy a tanórai kereteknél kicsit szabadabb, leginkább a tematikus tervezésre emlékeztető folyamat megvalósításához adunk segítséget. A számítógép nélkül megvalósítható unplugged tevékenységektől a gyerekek által elképzelt környezetben működő többszereplős játék programozásáig vezetjük az érdeklődőket.

Könyvünket az ELTE TÓK informatika műveltségterületi képzésében jegyzetként használjuk, ám kiváló segítség lehet szülők, tanítók, tanárok számára is ahhoz, hogy egyéni fejlesztésben, szakköri keretek között vagy akár kódolótábor formájában végigjárhassák a kódolás tanításának ezt a fázisát.

Sok sikert kívánunk ennek az izgalmas útnak a bejárásához!

 

Adatok: Dr. Lénárd András, Sarbó Gyöngyi (2018): Kódolás kisiskoláskorban, a Kodu programozása tanórán kívüli keretek között. Felsőoktatási jegyzet. Eötvös kiadó, Budapest. 117p (ISBN: 978-963-284-907-2)