Kutatók Éjszakája 2024
Karunk idén is bekapcsolódott a Kutatók éjszakája című Európa-szerte megtartott rendezvénysorozatba. Szeptember utolsó péntekén több programot is kínáltunk, amelyek közül minden korosztály találhat az érdeklődésének megfelelőt:
Szerkesszünk Csodaceruzát az ELTE Tanító- és Óvóképző Karán!
Újságot nemcsak lapozgatni, nézegetni, olvasni lehet, hanem szerkeszteni is. Óvodások számára mutattuk meg, hogyan készül az újság, mi mindent tartalmazhat egy lap, ha van ötlet, tehetség és kreativitás. Az ELTE TÓK vendége Sándor Csilla, a Csodaceruza irodalmi és művészeti folyóirat alapító főszerkesztője volt.
„Zenélj, ha mersz, ha bírsz, ha tudsz!” – zenei képességeink feltárása
A program családok számára kínált önfeledt kikapcsolódást, ahol összemérhették zenei képességeiket a részt vevő gyermekek és felnőttek.
Ki jött rá hamarabb, hogy egy ismeretlen hangszer hogyan ad hangot?
Ki talált ki hamarabb a hanglabirintusból?
Ki találta meg hamarabb egy hangszeren ugyanazt a hangot, amit hallott?
Kit irányítottak jobban a családjának hangjai?
Hogyan tudtunk mesét együtt meghangszerelni, és együtt zenélni hegedűn, csellón, citerán, metallofonon, kalimbán, nyelvdobon?
Pedagógusok szakmai fejlődése metaforáik tükrében
Hogyan küzdötték le a tanárok az online oktatás kezdeti nehézségeit és alakították át pedagógiai gyakorlatukat? Milyen változásokat hozott a nehézségek hatására a pedagógusok szemlélete és a digitális átállás milyen szakmai és fejlődési lehetőségeket teremtett? Trentinné Dr. Benkő Éva és Dr. Árva Valéria előadásából megtudhattuk, hogy milyen eredményekre jutott az MTA és ELTE TÓK közös közoktatás-fejlesztési kutatásának keretei között végzett országos felmérés, amelyet a Digitális Gyermekkori Nyelvtanítás Kutatócsoport végzett.
Egy papírszínház története – Petőfi Sándor: Arany Lacinak
Petőfi Sándor Arany Lacinak című költeménye az óvodáskorú, alsó tagozatos gyermekek megkerülhetetlen, szeretett klasszikusa, melyet a felnőttek is könnyedén felidézhetnek velük együtt. A program során az ELTE TÓK hallgatói, Krista Anita és Szily Borbála, a Petőfi 200 pályázat pályamunkáit és a papírszínház módszertani kérdéseit vették górcső alá.
Légy te is kódfejtő: közös kirándulás a kriptográfia (titkosírások) birodalmába
Az idei kutatók éjszakáján a Digitális Pedagógiai Tanszék a kriptográfia világába vezette be a gyerekeket. A programon az ókortól napjainkig felvonultatták a legkülönbözőbb rejtjelező készülékeket és eszközöket. Ezeket a gyerekek is kipróbálhatták. Használhattak például az ókori szkitalát, a középkori kódfejtő rácsokat és kipróbálhatták, hogyan fejtette meg Sherlock Holmes a táncoló figurák rejtélyét. Végül egy érdekes modell segítségével megismerték napjaink egyik titkosítási módszerét is, a két lépcsős titkosítást.
Az általános iskolai nyelvtanítás digitális elemei
A Digitális Gyermekkori Nyelvtanítás Kutatócsoportjának tagjai az ELTE TÓK Idegen Nyelvi és Irodalmi Tanszékének nyelvpedagógiai szakterülettel foglalkozó oktatói Medgyes Péter professzor vezetésével az MTA közoktatás-fejlesztési kutatásában vesznek részt, melynek témája az általános iskolai nyelvtanítás digitális elemeinek vizsgálata. Az előadásban az országos felmérés, az interjúk, valamint a metaforavizsgálat kutatási kérdéseinek bemutatására került sor: Miként zajlott az online térben a nyelvoktatás és hogyan alakította át ez a nyelvpedagógusok gyakorlatát a jelenléti oktatásban?
Az MTA Közoktatás-fejlesztési Kutatási Program (2021-25, 57/2019. (X. 22.) számú elnökségi határozat) támogatásával.
+ 1 Alumni találkozó
Trentinné Dr. Benkő Éva egyetemi docens beszámolója a rendezvényről:
Megtisztelő, csodás és felemelő érzés, hogy szeptember 27-én tartott Alumni programunkra ilyen sokan eljöttetek. Volt hallgatóink, akik közül néhányan gyermekeikkel együtt érkeztek és régi kedves kollégák is ellátogattak hozzánk. A szervezett program keretében kis ismerkedést követően, bemelegítésként skót táncot táncoltunk, majd kicsit megpihentünk, ettünk-ittunk, majd a vállalkozó szellemű résztvevőkkel interaktív felfedező körútra indultunk a TÓK falain kívül és belül.
A közös séta keretében megcsodáltuk a TÓK szép új és régi izgalmas helyszíneit, többek között a Múzeumi folyosót, a Nyelvi meseszobát, a Közösségi Teret, a Panopto és a Harry Potter termet, a Levendula büfét, és az Informatika termet. Megnéztük a 127-ben a gyönyörű hallgatói alkotásokat, a Könyvtárban a mesekockákat és a tablóképeket, a Tanszéki oktatói szobák előtt a hatalmas kréta táblarajzot, az idegennyelvi faliújságot és az új Community Cosy Cornert. A séta közben QR kódot fejtettünk, ajtókat nyitogattunk, felfedeztük a nagy harangot, a kertet, a sportpályát és az udvari Négyévszakos TÓK-os szelfi falat is. Ezalatt a kisebb gyerekek kincskeresős játékon vettek részt angolos hallgatóink kíséretében az épületet keresztül-kasul bejárva.
Visszatérve teáztunk, sütiztünk, énekeltünk. Ami a programoknál is sokkal fontosabb volt, az az, hogy nagyon örültünk egymásnak. Sokat nevettünk, közös emlékeket idéztünk fel és fotózkodtunk. Szerencsére számos évfolyamból képviseltétek magatokat, csakúgy 2001-ben végzett angolos tanító (az első angolos szakdolgozóm:)), mint tavaly végzett friss pedagógus kolléga. A közös játék, nosztalgiázás és kötetlen beszélgetés mellett szakmai programra is sor került, amikor a Digitális gyermekkori nyelvtanítás kutatócsoportunk röviden bemutatta főbb kutatási eredményeit és a tervezett közoktatás-fejlesztési toolkit jelenleg folyó munkálatait. Az eseményt két oktató rögtönzött kis verses mese előadásával zártuk, amibe bevontuk a hallgatóságot is. A program hivatalos vége után még volt lehetőség személyes kis beszélgetésekre. Köszönjük a kedves visszajelzéseket! Ahogy ott megígértük nektek, szervezünk még máskor is ilyen összejövetelt. Hálásak vagyunk, hogy a sok munkátok és egyéb elfoglaltságotok mellett ennyien eljöttetek és velünk ünnepeltetek. Idén az Európai Nyelvek-Napját ez az Alumni rendezvény igazán fényesen koronázta meg. Köszönjük a szervezésben és megvalósításban résztvevő oktatóknak, a Dékáni Hivatal munkatársainak, angolos és KIDE-s hallgatóinknak, valamint a Hagyományőrző Alapítványnak a támogatást.
Fényképek
Fényképek
0
/
0
0
/
0