Színház a kultúrában, a hétköznapok kulturális megnyilvánulásai

2024. január 23-án a Nemzeti Színházba látogatott el az ELTE kulturális mediáció mesterszak tucatnyi hallgatója a Színház a kultúrában, a hétköznapok kulturális megnyilvánulásai című kurzus keretében Hoványi Márton szervezésében.
A színház izgalmas és gondolatébresztő előadásán voltunk jelen, amely A súgó címet kapta. A darabot Berettyán Nándor Jászai Mari-díjas színművész rendezte, a darabot egy általa tartott egyéni hangulatú bevezetés előzte meg, mely az előadás témájával, történeti keretével és hátterével foglalkozott, ötvözve a hallgatóság kérdéseire adott válaszokkal.
A SÚGÓ című darab a színész-típusok különleges felsorolásával indít, az előadás elején titokzatos érzésben merülhettünk el, azt az érzést keltve, mintha a sötétben tapogatóznánk – szó szerint és átvitt értelemben is. A színészek belekezdenek egy monológba, amelynek során kiderül, hogy nemcsak a szöveget, de azt is elfelejtették, milyen darabot játszanak. A súgó segítségére várnak, de az eltűnt. Itt veszi kezdetét a konfliktus: mi történik, ha nincs, aki segítsen, létezik-e előadás szöveg nélkül?
Az előadás egyedi alaphelyzetéből fakadó keresés és elveszettség adja a darab drámaiságát és komikumát. A színészek ügyetlenül, nevetségesen próbálkoznak, miközben a közönség türelmesen várja, hogy történjen valami. A kihívásokkal való szembesülés és a támasz nélküli helyzetek ábrázolása fokozatosan vonja be a közönséget is.
Az előadás egyfajta gondolati játék, amely egy ősi, emberi helyzetet jár körbe: az ember szükséglete egy támaszra, egy biztos pontra, egy segítségre. A tragikomikus műfaj és az abszurd stílus mellett az intellektuális játék és az érzelmek megfogalmazása is szerves része a produkciónak. A súgó ötvözi a prózai színházat más műfajokkal is. A Magyar Nemzeti Színház ezen előadása minden értelemben szórakoztató, elgondolkodtató és maradandó élményt nyújtott.
Wichtl Izabell (Kulturális mediáció MA I. évfolyam)