Idegennyelv-ismereti követelmények

Tájékoztató az idegennyelv-ismereti követelmények teljesítéséről a TÓK-on

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatói számára a 2022. évi LIX. törvénynek megfelelően ajánlott, de nem kötelező a nyelvvizsga a diplomaszerzéshez.

2022/23. tanév előtt létrejött hallgatói jogviszony esetében:

Amennyiben a 2022/23. tanév előtt létesítette a jogviszonyát a hallgató: automatikusan mentesül az idegen szaknyelvi követelmények alól!

Ezen hallgatók tanterve nem módosul, számukra új tantervi követelmény nincsen az idegennyelvi ismeretekre.

Figyelem! Csecsemő-és kisgyermeknevelő szakon a tanterv tartalmazta Korai idegennyelvi fejlesztés és angol/német szaknyelv I-II. tárgyak teljesítése továbbra is kötelező!


2022/23. tanévtől vagy azt követően létrejött hallgatói jogviszony esetében:

Amennyiben a 2022/23. tanévben vagy azt követően létesítette a jogviszonyát a hallgató: teljesítenie kell a tantervi nyelvi követelményeket vagy mentesülhet is az idegen szaknyelvi követelmények alól! 

Csecsemő-és kisgyermeknevelő szakon a tanterv tartalmazta Korai idegennyelvi fejlesztés és angol/német szaknyelv I-II. tárgyak teljesítése kötelező! A tárgyak alól mentesítés nem adható!

 

Óvodapedagógus BA, tanító BA, gyermekkultúra és kulturális mediáció MA szakokon a hallgatók számára a tanterv új követelményekkel egészül ki!

Alapképzésen (TÓK-NYVBA Szaknyelvi fejlesztés kritériumtárgy alapképzésen) és mesterszakon is egy darab (TÓK-NYVMA Szaknyelvi fejlesztés kritériumtárgy mesterképzésen) idegen szaknyelvi kritériumtárggyal egészül ki a tanterv.

Óvodapedagógus BA, tanító BA, gyermekkultúra és kulturális mediáció MA szakokon egy, a tantervbe beépített idegennyelvi kritériumkövetelménynek megfelelő tárgy teljesítése kötelező!

 

A hallgatók előtt kétféle lehetőség áll a szaknyelvi ismeretek teljesítésére:

  1. Teljesítik a tantervi idegennyelvi kritériumkövetelményt 
    vagy
  2. mentesülhetnek a nyelvi ismeretek teljesítése alól.

Alapképzésen az alábbiak szerint teljesíthető a szakos idegennyelvi kritériumtárgy:

Csecsemő-és kisgyermeknevelő szakon:

  • Nappali tagozaton az Innováció a kisgyermeknevelés területén specializáció hallgatóinak a tanterv tartalmazta Korai idegennyelvi fejlesztés és angol/német szaknyelv I-II. tárgyak teljesítése kötelező! A tárgyak alól mentesítés nem adható!
  • Nappali tagozaton Német nemzetiségi specializációnál automatikusan mentesülnek a hallgatók az idegen szaknyelvi kritériumok követelménye alól a szakos tanulmányaik alapján.
  • Levelező tagozaton a tanterv tartalmazta Korai idegennyelvi fejlesztés és angol/német szaknyelv I-II. tárgyak teljesítése kötelező!

Óvodapedagógus és tanító alapképzésen:

  • A hallgatóknak 1 db kritériumkövetelményt (TÓK-NYVBA) kell teljesíteni. A tantervbe beépített kritériumkövetelmény nem konkrét tárgy (mint a csecsemő- és kisgyermeknevelő szakon), hanem egy összefoglaló követelmény, mely több meghirdetett tárggyal is kiváltható. A kritériumtárgy nem kerül meghirdetésre, a hallgatók nem ezt a kritériumtárgyat veszik fel! (lsd. lejjebb)
  • Óvodapedagógus és tanító alapképzéseken a nemzetiségi szakirány, valamint az idegennyelvi műveltségterület és specializáció hallgatói automatikusan mentesülnek az idegen szaknyelvi kritériumok követelménye alól a szakos tanulmányaik alapján.
  • Az angol nyelvű óvodapedagógus alapképzés hallgatói automatikusan mentesülnek az idegen szaknyelvi kritériumok követelménye alól a szakos tanulmányaik alapján.

 

Óvodapedagógus és tanító alapképzésen (a nem idegennyelvi modulok hallgatóinál) a hallgatóknak 1 db kritériumkövetelményt (TÓK-NYVBA) kell teljesíteni. A kritériumtárgy nem kerül meghirdetésre, a hallgatók nem ezt a kritériumtárgyat veszik fel!  

A hallgatók választhatnak egy előre meghatározott listából, hogy mely idegennyelvi vonatkozású tárggyal teljesítik a kritériumkövetelményt. Erre több kötelezően választható és/vagy szabadon választható tárgy megfelelő (lsd. 1. sz. mellékletben felsoroltak).

A listából kiválasztott és elvégzett tárgy kritériumkövetelményként való rögzítéséhez a hallgatóknak igazolás-kérelmet kell benyújtaniuk a Neptunban. A kérvény neve: TÓK-Idegennyelvi ismeretek igazolása (TÓK-IDNYI). A kérelem elérhető a Neptunban a Tanulmányok/Mintatanterv menüpontban alapképzésen a TÓK-NYVBA tárgy sorának végén a "+" jelre kattintva felugró panelen a "Kérvény leadása" opció alatt.

A kérvényben a teljesített idegennyelvi kötelezően és/vagy szabadon választható tárgyat kell feltüntetni. A kérvény alapján a Tanulmányi Hivatal ellenőrzi a feltüntetett tárgy teljesítettségét, s amennyiben a tárgy szerepelt az előre meghatározott tárgyak listáján, akkor ez alapján berögzíti a tantervben szereplő kritérium (TÓK-NYVBA) teljesítettségét.

Az idegennyelvi igazolási kérelmet a Neptunban a listából kiválasztott tárgy teljesítését követő félév regisztrációs hetének végéig kell benyújtani!

Az idegen szaknyelvi kritériumkövetelmény teljesítésére elvégzett szabadon választható és/vagy kötelezően választható tárgy kreditértéke beszámít a tantervben előírt szabadon választható/kötelezően választható kreditek közé is! Azaz: a kritériumkövetelményként való elismertetéssel a teljesített tárgy kreditértéke nem vész el, hanem hozzászámolódik a tantervben előírt szabadon választható/kötelezően választható kreditek számához!

1. sz. melléklet: Az alapképzésen tanuló hallgatók szaknyelvi követelményeinek teljesítésére alkalmas tantárgyak.

Mesterképzésen az alábbiak szerint teljesíthető a szakos idegennyelvi kritériumtárgy:

Mesterképzésen a hallgatóknak 1 db kritériumkövetelményt (TÓK-NYVMA) kell teljesíteni. A kritériumtárgy nem kerül meghirdetésre, a hallgatók nem ezt a kritériumtárgyat veszik fel!

A hallgatók választhatnak egy előre meghatározott listából, hogy mely idegennyelvi vonatkozású tárggyal teljesítik a kritériumkövetelményt. Erre több kötelezően választható és/vagy szabadon választható tárgy megfelelő (lsd. 2. sz. mellékletben felsoroltak).

A listából kiválasztott és elvégzett tárgy kritériumkövetelményként való rögzítéséhez a hallgatóknak igazolás-kérelmet kell benyújtaniuk a Neptunban. A kérvény neve: TÓK-Idegennyelvi ismeretek igazolása (TÓK-IDNYI). A kérelem elérhető a Neptunban a Tanulmányok/Mintatanterv menüpontban alapképzésen a TÓK-NYVBA, mesterképzésen a TÓK-NYVMA kódú tárgy sorának végén a "+" jelre kattintva felugró panelen a "Kérvény leadása" opció alatt.

A kérvényben a teljesített idegennyelvi kötelezően és/vagy szabadon választható tárgyat kell feltüntetni. A kérvény alapján a Tanulmányi Hivatal ellenőrzi a feltüntetett tárgy teljesítettségét, s amennyiben a tárgy szerepelt az előre meghatározott tárgyak listáján, akkor ez alapján berögzíti a tantervben szereplő kritérium (TÓK-NYVMA) teljesítettségét.

Az idegennyelvi igazolási kérelmet a Neptunban a listából kiválasztott tárgy teljesítését követő félév regisztrációs hetének végéig kell benyújtani!

Az idegen szaknyelvi kritériumkövetelmény teljesítésére elvégzett szabadon választható és/vagy kötelezően választható tárgy kreditértéke beszámít a tantervben előírt szabadon választható kreditek közé is! Azaz: a kritériumkövetelményként való elismertetéssel a teljesített tárgy kreditértéke nem vész el, hanem hozzászámolódik a tantervben előírt szabadon választható kreditek számához!

2. sz. melléklet: A mesterképzésen tanuló hallgatók szaknyelvi követelményeinek teljesítésére alkalmas tantárgyak.

Mindhárom alapképzésen és a mesterképzéseken mentesül a hallgató a tantervben rögzített idegennyelv-ismereti tárgy teljesítése alól, amennyiben:

  • rendelkezik komplex középfokú (B2) vagy magasabb szintű nyelvvizsgával, s ezt a nyelvvizsga bizonyítványt a Tanulmányi Hivatalban bemutatja (csecsemő- és kisgyermeknevelő szakon nyelvvizsga alapján mentesítés nem adható Korai idegennyelvi fejlesztés és angol/német szaknyelv I-II. tárgyak teljesítése alól),
  • nemzetiségi szakon/nemzetiségi specializáción folytatja tanulmányait,
  • idegennyelvi műveltségterületi képzésen folytatja tanulmányait,
  • angol-magyar specializáción folytatja óvodapedagógusi tanulmányait,
  • angol nyelvű óvodapedagógus képzésre jár,
  • legalább egy félévet idegennyelvű képzésen végez el, pl. Erasmus félév külföldön.

 

Az egyes mentesítési esetekben külön nem kell Neptun-kérvényt benyújtani!

Az egyes mentesítési esetekben (nyelvvizsga megléte, Erasmus félév, idegennyelvi szak/műveltségterület/specializáció/szakirány) a szakos idegennyelvi kritériumtárgyat a Tanulmányi Hivatal teljesítettnek állítja be a Neptunban. (Nyelvvizsga esetében a nyelvvizsga bemutatásakor, Erasmus-félév esetében az Erasmus-félév lezárulta után, idegennyelvi szak/műveltségterület/specializáció/szakirány esetén a felvételt, illetve a szakirány-választást követően.)


Osztatlan tanárszakon és rövid ciklusú tanári mesterszakon

Osztatlan tanárszakon és rövid ciklusú tanári mesterszakon a szakos idegennyelvi kritériumot az ELTE Pedagógusképzési és Pedagógus-továbbképzési Tanácsa határozta meg.

Az ELTE PPT döntése alapján osztatlan tanári szakon a nyelvi követelmény az Egyéni szakdolgozati munka című tárgyba került beépítésre. Osztatlan tanári szakon a hallgatók szabadon dönthetnek arról, hogy melyik szakjukhoz kapcsolódóan készítik el a szakdolgozatukat. Amennyiben a vizuáliskultúra tanári képzésen írja a hallgató a szakdolgozatát, akkor az idegen(szak)nyelvi ismeretek számonkérése a szakdolgozati munka során idegen nyelvű szakirodalmak feldolgozásával valósul meg.

Az ELTE PPT döntése alapján a rövid ciklusú tanári mesterképzésben egységesen egyik képzéstípusban sem került meghatározásra idegen szaknyelvi követelmény.


2024.02.02.