Kutatás

Kulturális mediáció - Kutatás

2025.01.22.
Kulturális mediáció - Kutatás

Résztvevői jelentkezés
Adatkezelési tájékoztató

*                     *                     *

Az emlékezet helyei a Kisebbségek kulturális öröksége kurzus gyakorlatában

Az emlékezet helyei társadalmi és kulturális vetületei magától értetődő módon kaptak helyet a Kulturális mediáció Kisebbségek kulturális öröksége kurzus tematikájában (2024/25 ősz), a fogalomban rejlő pedagógiai lehetőségek pedig a Változások a pedagógiában – a pedagógia változása VI. című konferencián (Esztergom, 2024. 11. 15.). Az emlékezet helyei a szemináriumi gyakorlatban című előadásának kapcsolódó részében Gilányi Magdolna a pedagógiai integráció tartalmát ismertette: (1) az emlékezet kulturális örökségként való diszkurzív gyakorlata, (2) a margitszigeti séta alkalmával megvalósuló hallgatói projekt (2024. 10. 08.). Az oktatási helyzet egyik tanulságául kiemelésre került a kisebbségi perspektíva sokszínű megközelítése és a szabad interpretációban rejlő motiváló erő.

 

*                     *                     *

Cultura mediocritas I.

Tudományközi tanácskozás a művelődéstudományok és a kulturális mediáció kérdéseiről

Felhívás

Az ELTE TÓK Kulturális mediáció szak vezetői hagyományteremtő céllal konferenciát szerveznek 2025. január 24–25-én. A XX. század második felében lezajló kulturális fordulat a humántudományok paradigmaváltása volt. A konferencia célja az, hogy közös gondolkodásra hívja mindazokat, akik a bölcsészet-, társadalom-, vezetés- és jogtudomány terén kutatásokat folytatnak a legáltalánosabb értelemben vett kultúrák közötti közvetítésről. A Cultura mediocritas sorozat első konferenciája nem egy speciális témakörre fókuszál, hanem a kulturális mediáció teljes spektrumára nyitott. A későbbiekben a most feldolgozottak közül egy-egynek a részletes kifejtésére vállalkozik majd a rendezvénysorozat. Ezért nem kizárólagosan, de az alábbi témákban várjuk a konferenciára való jelentkezést:

  • A kultúratudomány története és jelenkori kihívásai
  • Kultúraelmélet
  • A kultúra fogalma
  • A kulturális örökség (régészet, műemlék, táj, temetői, digitális örökség etc.) és védelme
  • Kisebbségek kulturális öröksége
  • Jogi és kultúra
  • Vállalati kultúra
  • Kulturális marketing
  • A mediáció pszichológiája
  • A konfliktuskezelés kommunikációja
  • Interkulturális mediáció
  • Kulturális diplomácia
  • Interkulturális nevelés
  • Kulturális intézmények történeti és elméleti kihívásai
  • Az interkulturális kommunikáció filozófiai, etikai kérdései
  • Kultúraközvetítés digitális környezetben
  • Gyermekkultúra és közvetítése
  • Empirikus kultúrakutatás
  • Etnográfia és virtuális etnográfia
  • Fenntarthatóság és környezeti kultúra
  • A színház szerepe a kultúraközvetítésben

A konferencia helyszíne az ELTE TÓK épülete (1126, Budapest, Kiss János altábornagy u. 40.). A magyar nyelvű előadások 20 percesek. Jelentkezni a tervezett előadás címével, egy 100–250 szavas absztrakttal lehet a felhívás alatt található kérdőíven.

A jelentkezés határideje 2024. november 27.

A konferencia szervezőbizottsága a beérkező absztraktokról peer review folyamata után hoz döntést. Bátorítjuk azokat a Ph.D. és MA hallgatókat is a jelentkezésre, akik tudományos érdeklődése a konferencia témájába vág. Az elfogadott előadások a konferencián való részvételi díj (10.000 Ft) banki átutalással (az ELTE TÓK Hagyományőrző Alapítványa) történő kifizetése után válik véglegessé. A konferenciadíj megfizetése alól mentesülnek az ELTE TÓK kulturális mediáció MA szakján oktatói és hallgatói.

Az elhangzott előadásokból önálló tanulmánygyűjteményként 2026-ban egy válogatás megjelentetését tervezi a szervezőbizottság. A publikálásra szánt végleges tanulmányok leadási határideje 2025. augusztus 31., amelyek újabb lektorálás után nyerhetnek felvételt a kötetbe. A konferencia szervezői a kapcsolattartáshoz ezt a címet használják: cultura.mediocritas@tok.elte.hu.

JELENTKEZÉS
Résztvevői jelentkezés
Adatkezelési tájékoztató

Szervezőbizottság

dr. habil. Hoványi Márton egyetemi docens (ELTE)
dr. Kenéz Anikó egyetemi adjunktus (ELTE
Boldizsár Krisztina (ELTE kulturális mediáció MA ’25)
Szabó Krisztina (ELTE kulturális mediáció MA ’25)

 

*                     *                     *

 

Az ELTE és a KRE nemzetközi irodalomtudományi konferenciát szervez a nemrég elhunyt Nobel-díjas amerikai költőről.

Az interkulturális hátterű Louise Glück (1943-2023) eredeti hangú verseivel vonta magára a figyelmet. A konferencia célja, hogy a kanonizációs kérdéseken túl az életmű jelentőségét több szempontból is megvizsgálja.

A konferenciát az ELTE Tanító- és Óvóképző Karán és a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán rendezik, a transzatlanti résztvevők online csatlakozhatnak az eseményhez.

A konferencia munkanyelve az angol, de a fordítás kérdéseivel foglalkozó szekcióba magyar nyelvű előadásokat is várnak. Minden előadás 20 percig tart, amelyet 10 perces vita követ. Az előadások lehetséges témái az alábbi felhívásban érhetők el.

A jelentkezés határideje (absztrakttal és rövid bemutatkozással): 2024. február 5. 

További információk

 

*                     *                     *

 

A tudományos diákköri (TDK) mozgalom a magyar felsőoktatás legszélesebb bázisú, legátfogóbb tehetséggondozási formája, az önképzés, az elitképzés és a tudóssá nevelés színtere. A mesterek, témavezető tanárok, kutatók körül kialakuló TDK műhelyek ösztönző légkörében születik meg a legtöbb tehetséges diák első tudományos élménye.

A Tudományos Diákköri Konferenciára az ELTE TÓK minden mesterszakos hallgatójának nevezését várjuk 2024. március 1-én délig egy, a szekciók formai követelményeinek megfelelő dolgozattal, amelyet 2024. március 25. délig kell elküldeni a tdk@tok.elte.hu címre.

A TDK konferencia tervezett időpontja 2024. április 4-5.

Jelentkezési lap

Határidők:

Jelentkezés: 2024. március 1. Dolgozat beadása: 2024. március 25. Kari forduló: 2024. április  4-5.